Editörlüğünü Yaptığım Kitaplar

2023

TÜRK RESMİNİ İZLEMEK - I
Yazar: Gül İrepoğlu
Editör: Derya Önder
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2023, 440 s.

Kitapta Türk Resmi’nin gelişimi Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve en eski sanat koleksiyonlarından biri olan Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan yapıtlarla izlenmektedir.

İlk envanter kayıtlarına göre 1940 yılında oluşturulmaya başlanan ve yıllar boyunca seçilerek eklenen yeni yapıtlarla günümüzde de bilinçle zenginleşmesini sürdürmekte olan bu çok yönlü Koleksiyon, ülkemizin temel değerlerinden olan Türkiye İş Bankası’nı önemli bir sanat müzesinin, Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin kuruluşuna yönlendirmiştir.

İki cilt olarak tasarlanan Koleksiyon kitabında 19. yüzyıldan bu yana Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın evreleri, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan örneklerle işlenmektedir. 1. Cilt’te tarihsel gelişim, dönüm noktaları ve onları hazırlayan etmenlerle sanatsal ortam aktarılmış ve geçirilen evrelerin göstergesi konumundaki sanatçılara ve yapıtlara yer verilmiş, 2. Cilt’te Koleksiyon’un tamamındaki yapıtlar görselleri ve künyeleriyle sunulmuştur.

Yıllar içinde özenle serpilip büyümüş olan bu nadide yapıtlar toplamı çeşitli açılardan incelendiğinde, görerek bakana yüreğini açar. 19. yüzyıldan başlayarak Türkiye’de yeni bir betimleme geleneği kuran sanatçıların peşine takılıp, onların kâh yoksunluk ve zahmet, kâh heves ve tutku dolu ama hep azim ve renkle bezeli serüvenlerine günümüze dek eşlik etmek, şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir sefere çıkmak gibidir. Bu panorama kavrandığında bu süreçteki ortak noktanın hiç tükenmeyen devinim olduğunu, toplumun gerçek bir gereksinimi olan sanatın her çağda bu yola gönül verenlerin o derin tutkusuyla yükseldiği özümsenecektir.

Satın almak için

TÜRK RESMİNİ İZLEMEK - II – OBSERVING TURKISH ART - II
Yazar: Gül İrepoğlu
Editör: Derya Önder
Çevirmen: Neylan Bağcıoğlu İzgi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2023, 496 s.

Türk Resmini İzlemek eserinin ikinci cildi olarak hazırlanan bu kitapta, ülkemizin en geniş, en kapsamlı ve en eski koleksiyonlarından biri olan Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndaki tüm yapıtlar bir arada sunulmaktadır.

Resim ve heykelin yanı sıra seramik, litografi, hat, minyatür ve karakalem gibi sanat dallarından eserlere görseli ve künyesiyle birlikte yer verilmiştir.

This book, prepared as the Volume II of Observing Turkish Painting, presents all the works from the İşbank Art Collection, which is one of the most extensive, comprehensive, and oldest collections in our country.

Alongside paintings, sculptures, and ceramics, this volume collates various art forms such as lithography, calligraphy, miniature painting, and pencil drawings. Each artwork in this volume is accompanied by a visual representation and detailed information.

Satın almak için

İSTANBUL'UN RESMİ
Yazar: Gül İrepoğlu
Editör: Derya Önder
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2023, 428 s.

İki denizi birleştiren ve iki kıtaya ayıran bu tılsımlı coğrafya ve onun doğurduğu şehir İstanbul, var olduğu ilk zamanlardan günümüze dek sanatçılara esin vermiştir; tarihiyle ve günceliyle, görünürüyle ve duyumsanırıyla. İstanbul’u betimlemek, belki de İstanbul’u sevmenin en güzel yoludur. Çalışmamız, “Resimlerin İstanbul’u” kavramını Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’nda yer alan İstanbul temalı resimlerden önemli bir seçki sunarak kalıcılaştırmayı amaçlamaktadır.

Kitabın sayfaları çevrildikçe, İstanbul kendisini içindeki renklerle katman katman açacak, olağanüstü bir yolculuğun aşamaları gözler önüne serilecektir.

Satın almak için

BİR İDEALİN PEŞİNDE: ATATÜRK VE ALACAHÖYÜK
Yayına Hazırlayan: Tayfun Yıldırım
Küratör: Nihat Tekdemir
Editörler: Tayfun Yıldırım - Derya Önder
Yapı Kredi Yayınları, 2023, 512 s.

Yapı Kredi Müzesi, Alaca Höyük kazılarında çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümünü Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük sergisinde izleyicilerle bir araya getiriyor. Sergi kapsamında Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan aynı adlı kitapta Hatti, Hitit uygarlıkları ve Alaca Höyük konusunda çalışmalar yürüten araştırmacılar tarafından kaleme alınan 25 akademik makale de okuyucuya sunuluyor.

1935 yılında başlatılan Alaca Höyük kazılarında açığa çıkarılan ve Türkiye’nin farklı müzelerinde korunan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümü ilk defa bir arada sergileniyor. Sergi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Çorum Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden 235 arkeolojik ve etnografik orijinal eser İstanbul Yapı Kredi Müzesi’ne getirilerek kronolojik ve tematik bölümler altında sunuluyor. Türk Tarih Kurumu Arşivi’nden seçilen fotoğraflar ve Mahmut Akok tarafından yapılan orijinal çizimlerin bir kısmı da sergide yer alıyor.

Küratörlüğünü Nihat Tekdemir’in, bilimsel danışmanlığını ise Tayfun Yıldırım’ın yaptığı Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük sergisi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Yapı Kredi Müzesi’nin işbirliğinin bir ürünü. Serginin koordinatörlüğünü Bülent Gönültaş, Mehtap Ateş ve Nilüfer Babacan tasarımını ise Karşılaşmalar ekibi yaptı.

13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul’daki Yapı Kredi Müzesi’nde görülebilecek serginin halka açılış tarihi olarak Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildiği 13 Ekim belirlendi.

Satın almak için

ÖNCEKİ YILLAR

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - İş Sanat
Türkçe Redaksiyon: Derya Önder

2022 Nysa – Çift Yakalı Kent, ed. Prof. Dr. Serdar Hakan Öztaner incelemek için
2021 Teos – Yazıtlar, Kültler ve Kentsel Doku, ed. Prof. Dr. Musa Kadıoğlu incelemek için
2021 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yıllığı, ed. Gülbahar Baran Çelik - Derya Önder
2020 Zeugma, Geçmişten Günümüze Bir Geçit, ed. Prof. Dr. Kutalmış Görkay incelemek için
2019 Patara, Kent-Liman-Kült, ed. Prof. Dr. Havva İşkan incelemek için

Yapı Kredi Yayıncılık - Yapı Kredi Müzesi
Editör: Nihat Tekdemir
Türkçe Redaksiyon: Derya Önder

2022 İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri, haz. Prof. Dr. Yaşar Ersoy - Elif Koparal, incelemek için
2021 Bizans Dönemi’nde Anadolu, haz. Prof. Engin Akyürek- Koray Durak incelemek için
2020 Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu, haz. Prof. Dr. Oğuz Tekin incelemek için
2019 Karialılar - Denizcilerden Kent Kuruculara, haz. Olivier C. Henry
Ayşe Belgin-Henry incelemek için
2018 Tombak - Altından Süzülen Zarafet, ed. Derya Önder incelemek için
2018 Assurlular-Dicle’den Toroslara Tanrı Assur'un Krallığı haz. Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu - Selim Ferruh Adalı incelemek için
2017 Persler, Anadolu’da Kudret ve Görkemhaz. Kaan İren - Çiçek Karaöz - Özgün Kasar incelemek için
2016 Lukka’dan Likya’ya haz. Prof. Dr. Havva İşkan - Erkan Dündar incelemek için
2016 Kantarın Topuzu, Teraziler, Ağırlıklar, ed. Derya Önder incelemek için
2015 Manisa Müzeleri ve Ören Yerleri, yazar: Ece Keskin Kahyaoğlu - M. Umut Doğan incelemek için

KÂZIM TAŞKENT KLASİKLER DİZİSİ
Yapı Kredi Yayınları

2021 Homerosçu İlahiler der. ve Eski Yunancadan çev. Erman Gören, ed. Derya Önder
2021 Epigramlar, Martialis, çev. Marcus Valerius Martialis, düzeltme: Filiz Açar - Derya Önder
2019 Dönüşümler, Ovidius, Latinceden çev. Asuman Abuagla, ed. Derya Önder
2018 Arkaik Yunan Şiiri Antolojisi, der. ve Eski Yunancadan çev. Erman Gören, ed. Derya Önder
2016 Fasti, Ovidius, Latinceden çev. Asuman Abuagla, ed. Derya Önder
2016 Bütün Oyunları, Christopher Marlowe, çev. M. Hamit Çalışkan, ed. Derya Önder
2016 Bütün Şiirleri, Bakkhylides, Eski Yunancadan çev. Erman Gören, ed. Derya Önder
2015 Bütün Şiirleri, Pindaros, Eski Yunancadan çev. Erman Gören, ed. Derya Önder
2015 İbis, Ovidius, Latinceden çev. Asuman Abuagla, ed. Derya Önder

(Düzenleme devam edecek)

Back to top