felsefe

Sokrates'in Duası (Platon - Phaidros)

Heidegger'in izinde giderken yol daima patikalara sapıyor, çatallanıyor. Bu bağlamda Phaidros'a uğramadan da geçilemiyor.
Phaidros, Platon'un, bütün diyalogları gibi, bence herkesin okuması gereken en güzel diyaloglardan biri. Hele de temaları her zaman güncelken.

Spinoza - Deleuze ... Nedenlerin Nedeni... -

"Adamın birinin kafasına bir taş düşmüş olsun, bundan doğal olarak taşın onu öldürmek için düştüğü sonucu çıkarılmaz mı? Bu dünyada tesadüfe yer olmadığını göstermenin daha iyi bir yolu var mıdır? Belki bunun olduğunu, çünkü rüzgârın estiğini, adamın da o sırada oradan geçmekte olduğunu söyleyeceksin. Ama onlar ısrar edecekler: Neden rüzgâr tam da o anda esmiş?

kitap tanıtım: Tarih Felsefesi

TARİH FELSEFESİ
DOĞAN ÖZLEM

Say Yayınları 1. Baskı, 2010
480 s. ISBN: 978-975-468-860-3

TARİH NE İŞE YARAR?

DERYA ÖNDER

Kendi başına bir ana disiplin olan felsefe, giderek pek çok alanın kendi argümanını oluşturmasında ve o alanı oluşturan öğelerin ilişkilendirilmesinde en büyük kaynaklarından birisi haline gelmiştir.

İlgili Siteler, dergiler

  • Oldukça başarılı bir tarih cetveli daha, filozofların kısa biyografileri ve özet teorileri interaktif diyebiliriz.

http://www.wadsworth.com/philosophy_d/special_features/timeline/timeline...

  • Filozoflarla İlgili Bir Tarih cetveli

http://www.philosophypages.com/dy/zt.htm

ya Sezar ya hiçbir şey - Kierkegaard

Umutsuzluğa düşen insan bir şeyden dolayı umutsuzdur. Dolayısıyla, o bir an gibi görünür ama yalnızca bir an; tam da o anda hakiki umutsuzluk kendisini gösterir veya umutsuzluk gerçek yüzünü gösterir. Çünkü bir şeyden dolayı umutsuzluğa düştüğünde, aslında kendisinden umutsuzluğa düşmektedir ve şimdi kendinden kurtulmaya çalışmaktadır. Böylece sloganı “Ya Sezar ya hiçbir şey” olan tutkulu insan Sezar olamadığında bundan dolayı umutsuzluğa düşer.

Felsefe

...

İçeriği paylaş

Back to top