Fotoğraflarla Bir Hayat: Sylvia Plath

Şiir tarihinin en özel şairlerinden birisidir Sylvia Plath. 31 yıllık yaşamına normal bir hayatın sığdıracağından çok daha fazla şey taşımıştır. (1932-1963) Belki de taşıyabileceğinden fazlası olduğu için böyle trajik bir sonu da yazdı kendisine. Bunlar genellikle şiirle ilgili insanların bildikleri şeyler. Kaldı ki ölümünden sonra da fazlasıyla izi sürülen bir şair olmuştur Plath... Hatta bu iz, izleyenlerin sonunu da onunkine benzetecek kadar aynılaşmıştır kimi zaman. Benim de okuduğum ilk zamanlarda çok etkilendiğim, hâlâ da zaman zaman dönüp tekrar tekrar şiirlerini okuduğum bir şairdir. Bu akşam bir şeylere bakarken Plath için yapılmış bir siteye denk geldim. http://www.sylviaplath.info/index2.html

Sitenin sahibi Peter K. Steinberg. Kendisini bir "Arşivist" olarak nitelendiriyor. Bence yaptığı şeylere bakınca çok da haklı. 1998 yılında oluşturmaya başlamış siteyi. Sylvia Plath'la ilgili bulabildiği her şeyi toparlamış. Haklı olarak sonra da bütün bunlardan bir kitap yapmış. Bir biyografi kitabı. http://www.amazon.com/Peter-K.-Steinberg/e/B001KHFSGI/ref=ntt_athr_dp_pel_1. Hâlâ da aktif olarak Plath'la ilgili her şeyi sitede toparlıyor. Sitedeki en özel bölümlerden birisi, yine Peter K. Steinberg'in hazırladığı bir fotoğraf galerisi.
http://www.sylviaplath.info/photos.html
Plath'ın şiirlerinden, yazdıklarından şair eşi Ted Hughes'un onun hakkında yazdıklarından yola çıkarak, Plath'ın oturduğu evler, yürüdüğü yollar, gittiği park, şiirinde geçen bir yer ya da gitme alışkanlığı edindiği kısacası aslında tam bir görsel iz sürmüş diyebiliriz. Galerinin bir kısmı bunlardan oluşuyor, görülmeye değer. Hem fotoğrafı açıklıyor. Hem de bu fotoğraflar için aldığı referansları veriyor. Plath'ın yaşamı dönemsel olarak tarihlere ayrılmış ve sunum böyle yapılıyor.

Galerinin ikinci bölümü ise kitap kapaklarından oluşuyor. Ama sadece Plath'ın kendi kitapları değil... Plath'ın her kitabı için farklı baskıların kapaklarını sergilemesinin yanı sıra, hakkında yazılan kitaplar, dergiler, içinde adı geçen ortak kitaplar, diğer dillerde yapılan kitaplardan oluşan geniş bir arşiv.

Ve tabii şiirleri, yazılanlar, geniş bir bibliyografya, Plath hakkında ya da onun için hazırlanmış diğer sitelere ait bilgiler de var. Üstelik sitenin aynı adlı ve güncellenen bir de blog adresi mevcut. http://sylviaplathinfo.blogspot.com/

Büyük bir emek, büyük bir saygı Sylvia Plath'a karşı. Plath'ın da tüm bunları fazlasıyla hak ettiği kesin...

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Back to top