thomas bernhard ve "music for egon schiele"

Çok az yazar Thomas Bernhard kadar öfkeli olsa gerek. Hemen hemen tüm kitaplarında başta Avusturya olmak üzere, devlete, düzene, sisteme, aptallığa, ırkçılığa, klişelere vb. daha çok başlığa, temaya, kavrama yönelik kitaplarını yazarken kullandığı biçimi de şekillendirecek kadar (yani durmaksızın ve soluk almaksızın, yazan için olduğu kadar okuyan için de) karşı çıkar. İsyanı da öfkesi de alenidir, dilinin kemiği yoktur bile denilebilir.

Eski Ustalar da bu kitaplarından biri... Bernhard hakkında başka şeyler de yazmak başka bir zamana kalsın.. Kitapta resimden söz ederken Klimt'in yaygın sevilirliği ve ününün kendince haksızlığından ve Klimt'in aslında düpedüz "kitle isterisi üreten bir kitsch" olduğundan söz ederken belki onun kadar tanınmamış olan (Egon) Schiele'den söz ediyor. Ve bugün büyük ve önemli bir ressam olmasa da Klimt'ten daha iyi olduğunu söylüyor.

Aşağıdaki videoda Schiele'nin bazı çalışmaları görülebiliyor.

İlk video ise, Rachel's'in 1991 yılında Egon Schiele için yaptıkları "music for egon schiele" albümünden bir parça. Reha Erdem de bu parçayı "Beş Vakit"te kullanmış...

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Back to top